Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність

Опис досвіду роботи

Найвищою цінністю на Землі є людина. Виховання людини, формування особистості є невід’ємною складовою ідеології і культури суспільства. Розбудова української держави ставить на порядок денний надзвичайно важливе і невідкладне завдання – виховання особистості із сформованими ключовими компетентностями. Сучасна молодь потребує готовності до життя у відкритому європейському суспільстві, соціальної активності, усвідомлення своєї ролі у житті, впевненості в тому, що вона може позитивно впливати на зміни у соціумі.

 Досвід громадянського становлення учні мають отримати у школі. Перш за все через розвиток демократичної культури, засвоєння принципів толерантності, формування необхідних громадянських та соціальних компетентностей, засвоєння політико-правових і соціально-економічних знань. Випускник школи має бути готовим до життя у відкритому Європейському просторі.
Як же виховати справжнього громадянина нашої країни? Яку виховну модель створити для формування в учнів ключових компетентностей, щоб вона могла реалізуватись через різні форми освітніх та виховних заходів? Тільки через формування демократичного світогляду, здорового способу життя, через відродження національних традицій, пропаганду духовних надбань народу, через заходи, які спрямовані на зміцнення української родини та виховання любові до рідної землі. З метою реалізації цих ідей педагогічний колектив школи працює над створенням безперервної системи виховання, яка включає в себе ключові компетентності школярів.
      Актуальність проблеми формування комунікативної компетентності школярів обумовлюється сучасними тенденціями в освіті. Наш час - це час кардинальних змін у суспільстві і в системі освіти. Ринок праці висуває сьогодні вимоги не стільки до рівня теоретичних знань потенційного працівника, скільки до його рівня відповідальності, професійної компетентності і комунікабельності, які він може продемонструвати. У сучасних умовах школа повинна забезпечити формування й розвиток інтелектуальної, творчої, ініціативної особистості, здатної жити у принципово нових умовах, реалізувати себе в житті, бути успішною і сприяти розвитку суспільства. Тому й актуальним завданням сучасної школи є реалізація компетентнісного підходу в навчанні, який передбачає спрямованість освітнього процесу на формування і розвиток ключових компетентностей. Формування ключових компетентностей реалізується в освітніх галузях і навчальних предметах.  Школа забезпечує формування і розвиток таких ключових компетентностей: соціальної, загальнокультурної, уміння вчитися і комунікативної.
  Сьогодні дитина з її потребами,здібностями стоїть у центрі освітньо – виховної системи. До навчання дітей застосовується особистісно – орієнтовний підхід. Вітчизняна освіта поступово переорієнтовується, ставить інші навчально – виховні завдання, відбувається переосмислення ролі особистості в суспільстві. Її головною метою стає розвиток особистості, життєвого потенціалу та життєвої компетентності учня.
Молодший шкільний вік є визначальним у подальшому розвитку особистості та формуванні базових компетентностей.
   Освіта ХХІ століття це освіта для людини, її стрижень – розвивальна, культурно творча, здоров’язберігаюча, домінантна, виховання відповідальної особистості, яка здатна до самоосвіти і саморозвитку, готова опрацьовувати різноманітну інформацію, аналізувати її, приймати виважені рішення, уважно ставитися до власного здоров’я, критично мислити, творчо розв’язувати проблеми, бути відповідальним за своє майбутнє, досягнення життєвого у спіху, щоб  знайти своє місце в житті, бути успішним, активно засвоювати життєві і соціальні ролі.. Сучасний випускник має володіти такими  якостями і вміннями:
-          Бути гнучким і мобільним;
-          Швидко адаптуватися  до змінення життєвих ситуацій;
-          Використання знань для розв’язування життєвих  проблем;
-          Планувати стратегію власного життя;
-          Бути комунікабельним.
Виховання учнів  має вирішувати ширше коло завдань, ніж ті, що зазначені. Це не лише виховання любої до рідного дому, сім'ї, , але виховання шанобливого ставлення до людини-трударя та результатів її праці, рідної землі, захисників Вітчизни, державної символіки, традицій держави, загальнонародних свят.
Виховання любові до Батьківщини, до своєї Вітчизни – завдання надзвичайно складне. Однак в значному ступеню така складність виникає при спробі переносити на дітей „дорослі” показники проявів любові до Вітчизни.
За роки навчання учнів в школі має сформуватись відповідна система компетентностей :
-          Навчальна
-          Здоров’язберігаюча
-          Соціальна
-          Загальнокультурна
-          Компетентність щодо інформаційних і комунікаційних технологій
-          Громадянська, підприємницька.
Важливою і актуальною проблемою сучасної школи має бути формування в учнів життєвих або ключових компетентностей.
          Ніжинська ЗОШ І-ІІІ ступенів №6 і працює над такою проблемою «Формування ключових компетентностей учнів у нових соціокультурних умовах засобами національно-патріотичної педагогіки»
Поряд з педагогічним колективом співпрацює і  бібліотекар.
Проблема над якою працює бібліотекар:  «Виховання ключових компетентностей засобами шкільної бібліотеки» тісно переплітається з проблемою школи.
Один з напрямків роботи бібліотеки є виховання в учнів любові до рідного краю, рідного міста, рідної країни, куточка, де народився. Мета заходів бібліотеки закріпити знання учнів про Україну, рідне місто, розширити і поглибити кругозір учнів, розвивати громадянські якості, людяність, виховувати любов і повагу до Батьківщини – України, її символів, традицій. . Знайомити учнів з красою  рідного краю.
 Хто не  знає свого минулого, той не вартий майбутнього – згадаємо відомі слова. Тому в рамках місячників  «Виховуємо громадянина – патріота України», «Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів»,
«Бібліотека- стратегічний партнер освіти» проводилися заходи на виховання  ключових компетентностей.
-          Година спілкування «Без калини нема України»  3 клас (класний керівник  Моргун О.В.),

-          Виховна година «Українцями ми народилися» 2 клас (класний керівник Приходько Г.І.)
-          бібліотечний урок «Немає кращої землі ніж та, що зветься рідним краєм»  6 клас (класний керівник Рошкова А.Г.)
-           усні журнали : «Що таке  Батьківщина?» 4 клас (класний керівник Дорошенко.), 
-          «Мій край – частинка України»  2 клас (класний керівник Приходько Г.І.)
-          Урок державності «Конституція моєї Батьківщини»  4 клас (класний керівник Матійко Ю.В.)
-          Зустріч з місцевою поетесою Н.І.Олещенко, яка пише вірші про Україну, рідне місто, пише пісні на слова власних віршів. Друкувалася в місцевій пресі, збірці ніжинських письменників «У храмі духу». Зустріч  ми назвали  «Всім серцем любіть Україну свою» (8 клас, класний керівник Костенко М.Я.),
-            У «храмі духу» ніжинських поетів ця жінка справжня берегиня українського слова та пісні.
-             Ніна Іванівна поділилася з учнями своїми спогадами про перший написаний вірш, про найкращі роки навчання у шостій школі, розповіла, як саме твориться поезія. Вона привідкрила таємницю, чому потрібно багато читати і запропонувала всім спробувати писати вірші.
-             Вишукана ліричність, патріотична тематика творів та щирість поезій Ніни Іванівни заполонила  дитячі душі. Учні уважно слухали кожне промовлене нею слово та аплодували майстерному виконанню власних пісень. Поетична година царства гармонії, краси та радості не тільки залишить в учнівській пам’яті чудові спомини, а й допоможе підростаючому поколінню зрозуміти справжні культурні цінності та істинний сенс правильно обраного шляху в житті.

-          урок  мужності «Пам’ятаємо тих, хто загинув за Україну» організований разом з міською бібліотекою для дорослих (бібліотекар Ріпа С.О.) Це  зустріч з викладачем Ніжинського  агроколеджу Булавенко Ю.К., учасником АТО, який провів 1,5 року в зоні АТО.Зустріч вразила дітей розповіддю про жахіття війни, війни, яку розгорнула Росія на території України. Були наведені факти, які  підтверджують присутність сусідніх військ на територіі нашої держави. Дітям сподобалася ця зустріч, вони задавали безліч запитань Булавенку  Ю.К.

-          зустріч з Тетяною Винник  - місцевою письменницею, яка пише як для дорослих так і для дітей з  учнями 6-7 класів. бібліотекар юнацького абонементу центральної міської бібліотеки Світлана Ріпа провела зустріч-знайомство учнів 5-7 класів/класні керівники Павлюк В.В., Рожкова А.Г., Костенко М.Я./ з дитячою письменницею, перекладачем, журналістом, головою громадської організації «Центр новітніх ініціатив та комунікації» Винник Тетяною Анатоліївною.Пише вірші для дорослих і казки для дітей. Її гасло «люби- рідне, читай -українське».. Тетяна захопилася дитячою літературою. Її казки та вірші для дітей  друкуються у журналах «Малятко», «Крилаті».
Тепер вона-головний редактор журналу для дітей /віком від 5 до 8 років/ «Крилаті». Письменниця представила свою нову повість «Відлуння нашої хати». Складається вона із історій, об’єднаних одним сюжетом. Герої розмовляють приказками і прислів’ями, каламбурами.
Зустріч з науковим співробітником Ніжинського краєзнавчого музею В.М.Ємельяновим організована разом з міською бібліотекою для дорослих (бібліотекар юнацького абонементу Ріпа С.О.)
-          Віктор Миколайович Ємельянов, науковий співробітник Ніжинського краєзнавчого музею, автор 5 книг та бібліотекар Ніжинської бібліотеки для дорослих Ріпа Світлана Орестівна. День інформації до дня визволення України від німецько-фашистських загарбників «Ніжинщина під час Великох Вітчизняної війни»
Зустріч з доцентом кафедри психології Ніжинського держуніверситету Тимошенко О.А., який пише казки для дітей, твори для дорослих, друкується в періодичній пресі. Автор оповідань і казок, друкується в різних виданнях, таких як літературний Чернігів, журналі Дніпро. Зустріч з учнями 5-6 класів.
Урок спілкування «Пам’ятаємо минуле заради майбутнього» Ніжинщина в роки Великої Вітчизняної війни. (7клас, класний керівник Костенко М.Я.)
Зустріч з Драчуком О.Ю., поетом, бардом, гумористом, лауреатом Міжнародних та Всеукраїнських  фестивалів естрадного мистецтва, учасником 17 фестивалів, має 4 гран-прі фестивалів.
    Це непересічна особистість. Дуже любить своє рідне місто. Він присвятив йому такі пісні, як «Мой Нежин», «Ніжинський вальс», «Дворик мой двор».  Прозвучали пісні у його виконані під гітару «Я справжній українець», «Сестри», присвятив вірш пам’ятнику афганцям. Він «професійний сміхотворець», автор талановитий та різножанровий. Побував він і в зоні АТО. Він легко спілкувався з учнями, дітям дуже сподобалася ця зустріч.

Цикл книжкових виставок «Всім серцем любіть Україну свою»,
«У слові слава ожива»
«Край рідний словом славлять»
«Колоски з літературної ниви» та інші
Виховання учнів  має вирішувати ширше коло завдань, ніж ті, що зазначені. Це не лише виховання любої до рідного дому, сім'ї, , але виховання шанобливого ставлення до людини-трударя та результатів її праці, рідної землі, захисників Вітчизни, державної символіки, традицій держави, загальнонародних свят.
Виховання любові до Батьківщини, до своєї Вітчизни – завдання надзвичайно складне. Однак в значному ступеню така складність виникає при спробі переносити на дітей „дорослі” показники проявів любові до Вітчизни.

















Немає коментарів:

Дописати коментар